Warto pami─Öta─ç, ┼╝e jako obywatele UE mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w innych krajach unijnych                     oraz do zwrotu poniesionych tam koszt├│w medycznych.

Wyje┼╝d┼╝aj─ůc za granic─Ö na kr├│tki czas urlop, delegacj─Ö s┼éu┼╝bow─ů lub studia - powinni┼Ťmy zabezpieczy─ç si─Ö na okoliczno┼Ť─ç nag┼éego wypadku lub choroby. Dokumentem, kt├│ry potwierdza przys┼éuguj─ůce nam prawa jest wydawana przez NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona dowodem naszego ubezpieczenia w kraju i u┼éatwi nam dost─Öp do opieki zdrowotnej za granic─ů. Jednak prawo do opieki medycznej przys┼éuguje nam nawet gdy karty EKUZ nie posiadamy, cho─ç wtedy trudniej b─Ödzie nam uzyska─ç zwrot poniesionych koszt├│w leczenia. Troch─Ö inaczej sprawa wygl─ůda w przypadku planowanego leczenia za granic─ů. Je┼╝eli chcemy, aby dany zabieg by┼é wykonany poza granicami kraju, a jego koszty zwr├│cone przez krajowy zak┼éad ubezpiecze┼ä zdrowotnych, musimy zwr├│ci─ç si─Ö do niego o uprzedni─ů zgod─Ö. Warto pami─Öta─ç, ┼╝e nasz wniosek nie mo┼╝e zosta─ç odrzucony, je┼Ťli wymagane leczenie nie jest dost─Öpne w kraju, a jest obj─Öte obowi─ůzkowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub gdy czas oczekiwania w Polsce jest zbyt d┼éugi i nie mo┼╝emy zosta─ç poddani leczeniu na czas. Pami─Ötajmy r├│wnie┼╝, ┼╝e aby wezwa─ç s┼éu┼╝by ratunkowe, w ca┼éej Europie mo┼╝na dzwoni─ç na bezp┼éatny numer 112.

2013 to Europejski Rok Obywateli, po┼Ťwi─Öcony tematyce praw obywatelskich przys┼éuguj─ůcych osobom pochodz─ůcym z 27 pa┼ästw cz┼éonkowskich UE. Biuro Informacyjne Wojew├│dztwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najwa┼╝niejsze przys┼éuguj─ůce Europejczykom prawa. Artyku┼éy te pojawiaj─ů si─Ö r├│wnie┼╝ w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesi─Öcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "G┼éosu Wielkopolskiego".

Źródło: http://www.wielkopolska.eu/